DESTILLEERITUD ALKOHOOLSED JOOGID

Oled siin:   Kodu > Destilleeritud alkohoolsete jookide serveerimine

Destilleeritud alkohoolsete jookide serveerimine

  1. Viin

Viina serveeritakse iseseisva joogina või koostisosana kokteilis/segujoogis.

Parimate maitseomaduste tagamiseks soovitatakse viina jahutada tavalise külmikutemperatuurini + 4 kuni +6 °C ning serveerida eelnevalt sügavkülmikus hoitud viinapitsides. Viina sügavkülmutamine pole soovitav, selle toimel võivad taanduda antud viinale iseloomulikud maitse- ja lõhnaomadused.

Viin on ka paljude segujookide asendamatu baaskomponent. Maailmaklassikasse kuuluvad sellised kokteilid nagu:

• Vodka Martini, mille muutis surematuks Agent 007, Tema Majesteedi parim spioon James Bond, kes tellis seda raputatult, mitte segatult.

• Godmother, mis koosneb viinast ja Amarettost ning jääst.

• Bloody Mary – pipraga maitsestatud tomatimahla ja viina segu, mis oli Marilyn Monroe lemmikjook.

• Screwdriver, mis sai nime selle järgi, et lusika puudusel segati see läbi käeulatuses olnud kruvikeerajaga, on lihtne apelsinimahlaga pikendatud viin.


Serveerimiseks sobivad shot-klaas, jalaga viinapits iseseisva joogi serveerimiseks või erinevad klaasid kokteilide/segujookide serveerimiseks.

                                           

Joonis 1. Shot (shooters) klaas         Joonis 2. Viina pits (cordinal)


2. Tekiila

Tekiilat (silver) serveeritakse viinapitsist (shot klaas) või siis spetsiaalsest tekiila pitsist koos laimiviilu ja soolaga või laimi ja kaneeliga.
 

Joonis. 3. Tekiila serveerimine.

 

Tipptekiilasid, mis on aastaid tammevaadis laagerdunud serveeritakse

aroomiklaasist.

Joonis 4. Tekiila serveerimine aroomiklaasist.

 

Tekiila kokteile ja segujooke serveeritakse erinevatest klaasidest sõltuvalt joogist.

Serveerimistemperatuur – 7-17 C°.

 

3. Viski

Tavaliselt serveeritakse viskit kas madalast paksupõhjalisest old fashioned või tambler-klaasist, peaasi, et sinna oleks soovi korral võimalik lisada vett. 

Serveerimistemperatuur on 7- 18 C°.

Klaasidest kasutatakse old-fashioned klaasi, väiksest viskiklaasi ja jalaga aroomiklaasi. Aroomiklaasis säilivad lõhnad kauem ja viski värvus on paremini nauditav.

 

Maailma eri paigus juuakse viskit mitmel moel – iirlastel on kujunenud välja ühed, šotlastel teised ja ameeriklastel kolmandad viskiharjumused. Oluline on, et keegi ei hakkaks tegema šoti viskist iiri kohvi või jaapani viskist kalifornia limonaadi.

Viskit võib pakkuda kas:

• puhtalt,

• jääga,

• allikaveega segatult,

• sidrunitoonikuga pikendatult,

• iiri kohvina, mis koosneb koorega kohvist ja viskist,

• hot irishina, mis koosneb viskist, kuumast veest, sidrunist ning ingverist,

• mitmesuguste kokteilide koostisosana – tuntuimad neist on California Lemonade, Christmas Manhattan, Old-Fashioned, Whiskey Sour ja New York Cocktail.

 
Viski serveerimine
 
 
 
 
whiskey_on_the_rocks_with_savoury_skewer_burning_cigar_680099.jpg
 
Joonis 5. Viski serveerimine jääga old-fashioned klaasist.
 

 

5. Brändi ja konjak

Brändid, eriti konjak, ei sobi kiirustava elulaadiga. See aristokraatlik jook väärib nautimist kõigi meeltega ja mitmel erineval moel – puhtalt, jääga, pikendatult, tee või kohviga, sigari kõrvale jne. Konjakile pühendatud aeg on võrdeline selle värvusest, unikaalsest lõhnabuketist, järelmaitsest saadava elamusega.

Enamasti võtavad eestlased brändi jaoks kas suurema või väiksema ball-tüüpi klaasi, prantslased seevastu eelistavad väiksemat tulbikujulist klaasi, mis kogub ja suunab aroomi paremini. Tooniku, limonaadi või mahlaga pikendatud brändit ning konjakit juuakse siiski highball-klaasist.

Parim serveerimistemperatuur on 18–21 °C, seega toasoe, mitte enam, vastasel juhul lenduvad kõik lõhnad kahetsusväärselt kiiresti. Pisut madalam temperatuur sobib küll, siis soojeneb brändi klaasi hoidva käe soojusest.

 

Joonis 6. Aroomiklaas

 

Erinevalt konjakist on brändi levinud aluseks mitmetele kokteilidele. Tähele tasub panna asjaolu, et ka brändidel on klassifikatsioon ja vanemaid brändisi juuakse pigem puhtalt kui segatakse.


 6. Džinn

Hollandis, Belgias või Saksamaal toodetud džinni juuakse enamasti lahjendamata ja jahutatult – põhjuseks see, et nad on niigi maitsestatud ja täidlased. Kasutatakse old fashioned klaasi.

London Dry kuulub loendamatute džinnikokteilide koostisesse, puhtalt juuakse seda haruharva. Kõige sagedamini nauditakse džinni just nii nagu Briti koloniaalarmee sõdurid selle omal ajal välja mõtlesid – toonikuga pikendatult. Toonik võib varieeruda, mõnikord asendatakse klassikaline sidrunitoonik neutraalse või greibitoonikuga. Jäätükkide, London Dry ja toonikuga täidetud highball klaas kaunistatakse laimi- või sidrunilõiguga ning lisatakse joogikõrs.

 Dzinn.jpg

Joonis 7. Džinn toonikuga

 

Dry Martiniist, mida peetakse kokteilide kuningaks, on koostatud kümneid erialaseid metoodikaõpikuid ning leksikone, retsepti- ja naljaraamatuid. Klassikaline James Bondi „shaked, not stirred" martiini koosneb 2/3 džinnist, 1/3 kuivast vermutist ja jääst. Jooki serveeritakse martiiniklaasis, kaunistuseks kas roheline oliiv, sidrunikooreriba või mõlemad.

Kuiva Briti džinni kasutatakse põhiliselt segujookide valmistamisel - Dry martini, Old Tom, jne.

 

7. Liköörid

Likööre, mis on reeglina võrdlemisi magusad, nauditakse tavaliselt:

• söögi järel seedimist soodustavate digestiividena;

• kohvi, tee ja kakao kõrvale või nende komponendina;

• värvi- maitse- ja aroomiandjana mitmesuguste kokteilide koostisosana;

• toonikuga pikendatult;

• jääl või purustatud jääl (frappe).


Cocktail-Kir-Royal.jpg

Joonis 7. Kokteil Kir Royal


8. Rumm 

• Valgeid rumme serveeritakse tihti jää ning mõne puuvilja-, näiteks laimiviiluga. Valge rumm on ka mitmesuguste segujookide koostisosaks. Tuntuimad neist on Daiquiri, Piña Colada, Mai Tai, Mango Mojito, Cuba Libre, Papa Hemingway ning Zombie.

• Tumeidaid rumme kasutatakse erinevate kuumade jookide – todi, groki, punši, samuti rummikohvi, -tee ning -kakao valmistamisel.

• Rumm sobib suurepäraselt igasuguste efektsete põlevate jookide, näiteks feuerzangenbowlei, aga ka piduroogade ning küpsetiste koostisse.

• Pikki aastaid tammevaadis küpseda lastud rumme serveeritakse aroomiklaasiga ning nauditakse peale sööki koos maheda sigariga.

cubalibre.jpg

Joonis 8. Cuba Libre


Powered by CMSimple | Template by CMSimple | Logi sisse