DESTILLEERITUD ALKOHOOLSED JOOGID

Oled siin:   Kodu > Destilleeritud alkohoolsed joogid > Viin

Viin

VIIN: haljas, hundijalavesi, igihaljas, ilukirjanduslik raamat, kangutaja, kelluke, kirgas, kütus, limonaad, lumikangeke, läbipaistev, mahl, poolik, russkaja, raketikütus ('Siberi viin'), kartulimahl, viinuski, vodka, vodkar

Viin on alkoholi sisaldav jook, mis ideaalvariandis koosneb veest ja etanoolist. Viina etanoolisisaldus on 35%-80%. Viina toodetakse kas viljast, kartulist või veinitööstuse jääkidest.

Viin on traditsiooniline alkohoolne jook Ida-Euroopas ja Balti mere äärsetes riikides. Viina tarbitakse puhtalt kuid ka paljudes erinevates kokteilides ja segujookides nagu: Caesar, Bloody Mary, Screwdriver, Black Russian, White Russian, Vodka Martini jne.

Kodustes tingimustes valmistatud viina nimetatakse puskariks või samagonniks. Setomaal nimetatakse kodus valmistatud viina hansaks.

Viina valmistamine:

  • Vili või kartul puhastatakse, sorteeritakse, purustatakse, segatakse veega ja soojendatakse (soodustab tärklise käärimist suhkruks). Nimetus virre.
  • Virdele lisatakse kuum vesi ja pärm, algab käärimine, mille kestvus sõltub tootja valmistmise tehnoloogiast (rohkem kui 3 päeva).
  • Saadus destilleeritakse, saadakse etanool. Destilleerimine on keeruline protsess, kuna vesi ja alkohol hakkavad keema erinevatel temperatuuridel. Kasutatakse nii pott kui järjestikust kolonndestilleerimismeetodit. Destilleerimist korratakse mitu korda, et tagada täielik puhtus. Isegi kuni 7 korda.
  • Saadud vedelik filtreeritakse läbi söekihi (kasutatakse lehtpuusütt -  kas kase või tammesütt) – puhastatakse jääkainetest.
  • Jääkainetest vabastatud etanoolile lisatakse vett – lahjendatakse soovitud kanguseni. Vesi puhastatakse enne segamist.

Eesti tuntud viinasordid Viru ValgeSaaremaa Viin ja Laua Viin on toodetud imporditud piiritusest: Saaremaa Viina toodetakse Soome piiritusest ning Liviko viinad USASaksamaaning Prantsusmaa piiritusest.

vodka.jpg

Joonis 1. Erinevaid viina kaubamärke


Siit leiad inglise keelse loetelu erinevatest kaubamärkidest.

Powered by CMSimple | Template by CMSimple | Logi sisse