DESTILLEERITUD ALKOHOOLSED JOOGID

Oled siin:   Kodu > Destilleeritud alkohoolsed joogid > Piiritus

Piiritus

Etanool ehk etüülalkohol ehk viinapiiritus (ka piiritus) ehk metüülkarbinool (valemiga CH3CH2OH) on üks tuntumaid alkohole.

Kange alkohoolne jook on alkohoolne jook etanoolisisaldusega üle 22 mahuprotsendi (Alkoholiseadus). 

Etanooli konsentratsiooni alkohoolses joogis väljendadakse harilikult mahuprotsentides ehk kraadides, mis näitavad alkoholi kogust milliliitrites 100ml kohta. 

Teoreetiliselt saaks piiritust valmistada mistahes orgaanilisest lähteainest, harilikult on selleks teravili. Meskile lisatav pärm käivitab käärimise, mis lakkab niipea, kui alkoholi kogus tõuseb üle teatud piiri või saab suhkur otsa või on temperatuur käärimiseks liiga madal. Puhta etanooli saamiseks tuleb käärinud segu destilleerida ning rektifitseerida, st aurustamise teel lahutada ja puhastada. Protsessi aluseks on vedelike keemistemperatuuride erinevus. Maksimaalselt puhta 96% etanooli saamiseks tuleb piiritust korduvalt destilleerida.

Madalamate alkoholide ja nn puskariõlide kõrvaldamiseks destillaadist kasutatakse tänapäeval erinevaid filtreerimismeetodeid, mis võimaldavad piirituse nii neutraalseks muuta, et keemilise analüüsita on selle lähteainet või päritolu võimatu määrata. Puhastatud piiritus segatakse järk-järgult lisatava veega sobivasse joomiskangusesse. Lisatava vee kvaliteeti peetakse piirituse lähteainest ja päritolust olulisemaks. Mõnel pool kasutatakse selleks ökoloogiliselt puhast kõrgliustike vett. Veega segatud toidupiiritus filtreeritakse kõrgel temperatuuril läbi metalltankides oleva puusöe, teemanditolmu vm materjali, mis absorbeerib kõik ebasoovitavad kõrvalmaitsed ja lõhnad.

Powered by CMSimple | Template by CMSimple | Logi sisse