URL: tareke.vkhk.ee/eope/koddala2/?Destilleeritud_alkohoolsed_joogid___Konjak

Konjak

Кonjak on valgetest viinamarjadest (peamiselt Ugni Blanc sordist, vähesel määral ka Colombard ja Folle Blance) valmistatud brändi, mida toodetakse Cognac'i linnas ja maakonnas.

Valmistamiseks kasutatavad viinamarjad peavad olema kasvanud Prantsusmaal rangelt kindlaks määratud piirkondades - Charentes'es ja Charente-Maritime'is.

 ris02.jpg

Kogu piirkond on jaotatud kasvualadeks (cru - pr.k.) vastavalt pinnase omadustele ja klimaatilisele eripärale, mis mõjutavad  lõpp-produkti omadusi. 










Joonis. 2 Konjaki tootmispiirkonnad.


Konjaki valmistamine

Paralleelselt saagikoristusega, mis algab septembri 3.–4. nädalal, käib seal ka viinamarjade töötlemine ning veini kääritamine. Järgnev destillatsiooniperiood, mille algus pole reglementeeritud, käivitub tavaliselt novembris ning peab olema lõppenud hiljemalt 31. märtsiks. Destilleerimine toimub traditsioonilisel viisil padadestillaatorites.

Esimesel korral saadav eaux-de-vie [ou de vi] ehk brouillis on 28–30% alkoholisisaldusega toorpiiritus. Peale teist destilleerimist, mida nimetatakse bonne chauffe, eraldatakse sellest konjakipiirituse parimate omadustega südamik ehk nn coeur, mille alkoholisisaldus on 68–72%.

Järgneb vähemalt kaks aastat vältav laagerdumine tammevaatides. Enamasti on vaadid Limousini, vahel ka Troncais’i või Allier’i päritolu

Konjaki destileerimine

Konjaki ajalugu

 

vsop_konjak.jpg

Joonis 3. Valik konjaki kaubamärke

 

Armanjakid on viinamarjaveini destillaadid, mille nimi on kaitstud konjaki sarnaselt Prantsusmaa seadusega.
Vastavalt seadusele tohib armanjakki valmistada vaid Gacogne´is Edela-Prantsusmaal. 

 

Vastavalt BNIC (Bureau National Interprofessionnel du Cognac) on konjaki ametlikud kvaliteediklassid  järgmised:

Ka Cognaci piirkonnas tehtud jooki ei ole lubatud nimetada konjakiks, kui see ei vasta täpsetele kriteeriumitele, mille on kehtestanud konjaki tootmist korraldav ja juhtiv asutus Bureau National Interprofessionel du Cognac (BNIC).